Co je Brazilské Jiu Jitsu?

Brazilské Jiu Jitsu, ve zkratce BJJ, je bojové umění a sport pocházející z Brazílie. Jiu Jitsu znamená v překladu „jemné umění“ a jedná se primárně o tzv. „grappling“. Důraz je kladen na kontrolu soupeře pomocí správných úchopů, hodů, držení, páčení a škrcení. Často je využívám princip využití síly soupeře přímo proti soupeři samotnému.

Brazilská varianta Jiu Jitsu se dostala do širšího povědomí veřejnosti v „západní“ společnosti díky turnajům ve smíšených bojových sportech MMA. Na historicky prvním turnaji UFC v roce 1993 zvítězil Royce Gracie. Řadu lidí začalo zajímat, jak je možné, že relativně malý a slabě vyhlížející muž jako byl Royce, mohl porazit celou řadu větších a silnějších zápasníků.

Historie BJJ ale sahá do svých kořenů v Japonsku. Byli to totiž instruktoři Kodokanu (japonská škola Jiu Jitsu založená mistrem Jigoro Kanem, později přejmenováno na Kodokan Judo Institut), kteří začátkem 20. století připluli do Brazílie a začali zde poměřovat síly s místními.
K nejznámějším postavám na pozadí rozmachu Jiu Jitsu v Brazilii patří Mitsuyo Maeda, Carlos Gracie, Helio Gracie, Carlson Gracie, Rolls Gracie a řada dalších.

Ačkoliv se většina zápasu může odehrávat na zemi, součástí BJJ je i práce ve stoje, kde zpravidla souboj začíná, a wrestling. Společnou zásadou pro trénování sportovního BJJ je ale absence jakýchkoliv úderů a kopů. Pro BJJ je typické to, že se využívá tzv. „guard“. Je to pozice v lehu na zádech, na boku nebo v sedu. Z těchto pozic lze snadno nasměrovat své nohy proti soupeřícím nahoře.

Nohy jsou mnohem silnější než ruce a je tedy možné odolávat i výrazně silnějším lidem. V BJJ je jedním ze základů snaha mít „4 ruce“ – jde tedy o to, mít velmi obratné dolní končetiny a vlastníma nohama udržovat bezpečnou vzdálenost. Další součástí je přetáčení ostatních do nevýhodných pozic, tzv. „sweep“ a  „submise“, což je škrcení rukama i nohama a páčení. Tohle jsou typické charakteristiky BJJ, které toto umění velmi odlišují od ostatních „grapplingových“ sportů jako je moderní Judo a Zápas, kde je pozice v lehu na zádech obvykle nežádoucí.

Mezi nejznámější světové organizace a turnaje patří IBJJF (International Brazilian Jiu Jitsu Federation) a ADCC (Abu Dhabi Combat Club). V České republice se BJJ stává velmi populárním sportem a v poslední době už se objevují i zde organizované soutěže. Mimo jiné se také Choketopus věnuje organizaci turnajů, kterých se účastní i známá jména české BJJ scény. Mezi současně nejznámější osobnosti ve světě BJJ patří John Danaher, Craig Jones, Yvone Duarte a v Čechách například Jan Stach či blackbelt a hlavní coach našeho gymu – Richard Andrš

BJJ se cvičí primárně v Gi, speciální úbor podobný kimonu pro Judo. Často se ale trénuje i v No Gi variantě, obvykle šortky nebo legíny, rashguard nebo triko. Pro všestrannost je ideální umět ovládat obojí – umět pracovat s úchopy kimona, zároveň i s člověkem v přilehlém oblečení bez Gi. Kromě chrániče zubů už nejsou nutně žádné další pomůcky potřebné.

Zkušenost ovládat BJJ a rozlišení úrovně schopností se ohodnocuje barvami pásku. Každá barva vyjadřuje určitý stupeň schopností, přičemž první barvou, se kterou na začátku startují všichni, je bílá. O udělení nového pásku s další barvou rozhoduje trenér na základě vyhodnocení schopností, zkušeností ale i odhodlání a píli svých studentů a studentek.

Pokud tě BJJ láká, rádi tě uvidíme na našich kurzech pro začátečníky, kde tě během několika měsíců naučíme veškeré potřebné základy. Jestli už nějaké zkušenosti máš, přijď se podívat na některý z tréninků pro pokročilé. Nemusíš se ničeho bát, trénujeme ohleduplně a tak, aby tě sport bavil. Prostředí v našich tělocvičnách je přátelské a bezpečné, budeme rádi za každý nový přírůstek 😊

Aktuální kurzy pro začátečníky a rozvrh BJJ tréninků najdeš tady:

Trenéři BJJ v Choketopus gymu