Co je Brazilské Jiu Jitsu?

Brazilské Jiu Jitsu, ve zkratce BJJ, je bojové umění a sport pocházející z Brazílie. Jiu Jitsu znamená v překladu „jemné umění“ a jedná se primárně o tzv. „grappling“. Důraz je kladen na kontrolu soupeře pomocí správných úchopů, hodů, držení, páčení a škrcení. Často je využívám princip využití síly soupeře přímo proti soupeři samotnému.

Brazilská varianta Jiu Jitsu se dostala do širšího povědomí veřejnosti v „západní“ společnosti díky turnajům ve smíšených bojových sportech MMA. Na historicky prvním turnaji UFC v roce 1993 zvítězil Royce Gracie. Řadu lidí začalo zajímat, jak je možné, že relativně malý a slabě vyhlížející muž jako byl Royce, mohl porazit celou řadu větších a silnějších zápasníků.

Historie BJJ ale sahá do svých kořenů v Japonsku. Byli to totiž instruktoři Kodokanu (japonská škola Jiu Jitsu založená mistrem Jigoro Kanem, později přejmenováno na Kodokan Judo Institut), kteří začátkem 20. století připluli do Brazílie a začali zde poměřovat síly s místními.
K nejznámějším postavám na pozadí rozmachu Jiu Jitsu v Brazilii patří Mitsuyo Maeda, Carlos Gracie, Helio Gracie a řada dalších.

Ačkoliv se většina zápasu může odehrávat na zemi, součástí BJJ je i práce ve stoje, kde zpravidla souboj začíná, a wrestling. Společnou zásadou pro trénování je ale absence jakýchkoliv úderů a kopů.
Pro BJJ je typické to, že se využívá tzv. „guard“. Je to pozice v lehu na zádech, na boku nebo v sedu. Z těchto pozic lze snadno nasměrovat své nohy proti soupeřícím nahoře.

Nohy jsou mnohem silnější než ruce a je tedy možné odolávat i výrazně silnějším lidem. V BJJ je jedním ze základů snaha mít „4 ruce“ – jde tedy o to, mít velmi obratné dolní končetiny a vlastníma nohama udržovat bezpečnou vzdálenost. Další součástí je přetáčení ostatních do nevýhodných pozic, tzv. „sweep“ a  „submise“, což je škrcení rukama i nohama a páčení. Tohle jsou typické charakteristiky BJJ, které toto umění velmi odlišují od ostatních „grapplingových“ sportů jako je moderní Judo a Zápas, kde je pozice v lehu na zádech obykle nežádoucí.

Mezi nejznámější světové organizace a turnaje patří IBJJF (International Brazilian Jiu Jitsu Federation) a ADCC (Abu Dhabi Combat Club). V České republice se BJJ stává velmi populárním sportem a v poslední době už se objevují i zde organizované soutěže. Mimo jiné se také Choketopus věnuje organizaci turnajů, kterých se účastní i známá jména české BJJ scény. Mezi současně nejznámější osobnosti ve světě BJJ patří John Danaher, Craig Jones, Yvone Duarte a v Čechách například Jan Stach či blackbelt a hlavní coach našeho gymu – Richard Andrš

BJJ se cvičí primárně v Gi, speciální úbor podobný kimonu pro Judo. Často se ale trénuje i v No Gi variantě, obvykle šortky nebo legíny, rashguard nebo triko. Pro všestrannost je ideální umět ovládat obojí – umět pracovat s úchopy kimona, zároveň i s člověkem v přilehlém oblečení bez Gi. Kromě chrániče zubů už nejsou nutně žádné další pomůcky potřebné.

Zkušenost ovládat BJJ a rozlišení úrovně schopností se ohodnocuje barvami pásku. Každá barva vyjadřuje určitý stupeň schopností, přičemž první barvou, se kterou na začátku startují všichni, je bílá. O udělení nového pásku s další barvou rozhoduje trenér na základě vyhodnocení schopností, zkušeností ale i odhodlání a píli svých studentů a studentek.

Pokud tě BJJ láká, rádi tě uvidíme na našich kurzech pro začátečníky, kde tě během 3 měsíců naučíme veškeré potřebné základ. Jestli už nějaké zkušenosti máš, přijď se podívat na některý z tréninků pro pokročilé. Nemusíš se ničeho bát, trénujeme ohleduplně a tak, aby tě sport bavil. Prostředí v našich tělocvičnách je přátelské a bezpečné, budeme rádi za každý nový přírůstek 😊

Aktuální kurzy pro začátečníky a rozvrh BJJ tréninků najdeš tady:

Trenéři BJJ v Choketopus gymu