Co je MMA?

MMA je zkratka pro plnokontaktní sport smíšeného bojového umění – mixed martial arts. Jde skutečně o spojení několika bojových sportů dohromady. V MMA se objevují prvky boje ve stoje i na zemi, a to z disciplín jako je box, kickbox, wrestling a brazilské jiu jitsu.

MMA se v posledních letech stalo sportovním fenoménem, který plní nejen tělocvičny, ale i galavečery. Z naší české MMA scény už vyšla nejedna hvězda světových rozměrů a sport se u nás těší velkému zájmu jak v amatérské, tak profesionální sféře.

Historicky sahají kořeny MMA do podobného časového období jako BJJ, ze kterého se postupně vyvinulo. K prvním MMA zápasům došlo v roce 1993, kdy proběhl první amatérský UFC turnaj, kde se utkali lidé s různým bojovým stylem. Na těchto základech se postupně začalo formovat MMA do podoby, kterou známe dnes.

V dnešním MMA je součástí příprava na všechny tři disciplíny – práce ve stoje, wrestling (zápas) a boj na zemi. Samotný zápas pak probíhá nejčastěji v oktagonu – osmiúhelník s pletivem, nebo v upraveném boxerském ringu. Zápasy jsou rozděleny na kola, která mají přesně určený čas trvání. Ten se ale může lišit v závislosti na druhu zápasu nebo organizace, která turnaje pořádá.
Zápas může skončit několika variantami. O verdiktu mohou rozhodnout rozhodčí, po uplynutí časového limitu. Souboj ale může skončit i před limitem. První variantou je submise, kdy se jedna strana vzdá na základě použité techniky. Další možností je K.O. – knockout, například upadnutí do bezvědomí. Zápas může ukončit i rozhodčí v případě T.K.O., kdy vyhodnotí, že už kvůli zranění nelze pokračovat.

Ačkoliv je MMA jedním z drsnějších sportů, má svá nezbytná pravidla, která se mohou mírně lišit mezi organizacemi a turnaji. Mezi hlavní pravidla se řadí zákaz píchání do očí, údery do genitálií a do temene hlavy, páky na malé klouby (lámání prstů apod). Na pravidla během zápasu dohlíží rozhodčí, což je jediná osoba, která se společně se zápasícími v kleci nachází.

Důležitým faktorem, jako v každém bojovém sportu, je váha. I v MMA se zápasící rozdělují do váhových kategorií, přičemž každá organizace má ve váhových kategorií své šampiony a šampionky. Mezi nejznámější světové organizace patří americké UFC (kde se proslavil David Dvořák, Machmud Muradov, Lucie Pudilová nebo Jiří Procházka), Bellator, japonský Rizin, ve kterém před přestupem do UFC slavil úspěchy český zápasník Jiří Procházka. Největší a nejznámější českou MMA organizací je Oktagon, která pravidelně pořádá velkolepé turnaje a proslavila už nejednu MMA hvězdu.

Pro trénování MMA je potřeba chrániče zubů a malé rukavice, což jsou společně se suspenzorem jediné tři věci, které se objevují i při zápase. Při tréninku je však povoleno používat i další chrániče, například holení.

Tréninky MMA v Choketopus gymu vede zkušený zápasník Ondra Skalník, jehož profesionalita je provázena opravdu vytříbeným vkusem pro humor. Tréninky jsou systematické, zábavné a bezpečné. Chceme, aby se vám u nás trénovalo dobře, mohli jste se zlepšovat a aby vás sport těšil.

Pokud s MMA chceš začít, moc rádi tě uvidíme na kurzech pro začátečníky, které trvají 3 měsíce a kde tě naučíme veškeré základy, které pro tento sport potřebuješ Jestli už s MMA zkušenosti máš, přijď se podívat na tréninky pokročilých. Nemusíš se ničeho bát, prostředí je přátelské a těší nás každý nový přírustek 🙂

Aktuální kurzy pro začátečníky a rozvrh MMA tréninků najdeš tady:

Trenéři MMA v Choketopus gymu